Menü7.29.2015

Evde Güzelleşmenin SırlarıHepimiz pürüzsüz, göz alıcı bir cilde sahip olmak isteriz bunun için bir kozmetik ürün kullanır ya da yüksek ücretler vererek güzellik merkezlerine gideriz. Aslında bunların hiç birini yapmadım yediklerimize dikkat ederek canlı, pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olabiliriz. Yapmamız gerekenler yediklerimizi daha özenli seçmek.

Evet biliyorum söylemesi kolay ama yapması zor ben kendime kural koydum ve Doç. Dr. İsmet Tamer'in yayınladığı aşağıdaki maddeleri elimden geldiğince yapacağım.

İşte sağlıklı, genç ve güzel bir için yapılması gerekenler;

Cilt bakımı için SU için 
Cilt bakımı için temizlik ve nemlendirmenin şart olduğunu belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, dengeli ve sağlıklı beslenmenin de özellikle ciltteki sorunların önlenmesi ve düzeltilmesi için son derece önemli rol oynadığına dikkat çekti. Doç. Dr. İsmet Tamer cildi sağlıklı tutmak için yapılabilecek en iyi şeylerden birinin de su içmek olduğunu açıkladı. Her gün 8-10 bardak su içilmesini tavsiye eden Tamer, “Yeterli su içerek cildin nemlenmesine katkıda bulunabilir, esnekliğini korumasına yardımcı olabilirsiniz. Su, vücudumuzda hücrelerin yararlı besin maddelerini almasını ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar; cildin kan dolaşımını artırarak rengini ve görünümünü düzeltir. Bu sayede ince çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmak bile mümkündür” dedi.


SÜT ürünleri tüketmek yeni çizgi oluşumunu engeller
Düzenli süt ürünleri tüketerek, ciltte yeni çizgi oluşumunun engellenebileceğini belirten İsmet Tamer, her gün 1 kase yoğurt yemeyi veya 1 bardak süt içmeyi öneriyor.

NAR SUYU cilde parlaklık verir
Cildin genç ve düzgün görünmesini, elastik kalmasını sağlayan proteinlerin yanında kolajen üretimini desteklemek için bakır, omega-3 yağ asidi ve C vitaminine de ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tamer, “Her gün bir avuç ceviz içi, içerdiği zengin omega-3 ve bakır sayesinde ciltteki çizgi ve izleri gidermeye yardımcı olur. Turunçgiller, kırmızı biber, kivi, brüksel lahanası ve nar da C vitamini düzeyi açısından zengin besinlerdir. Nar ayrıca antioksidan özelliği iyi bilinen poliferol açısından da zengin bir meyvedir. Günde bir nar ya da bir bardak nar suyu cilde parlaklık ve nem kazandırır, ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Kuru cilt için A vitaminli besinleri tercih edin
Bazı kişilerin cildinin herhangi bir zararlı etkene maruz kalmasa bile kuru, kızarık hatta sıkça kabuk kabuk görünümünde olduğunu ve zaman zaman kaşıntı ve akne problemleri de yaşayabildiğini belirten Doç. Dr. Tamer, bu kişilerin cildine nemlendirme dışında iyi gelecek besinlerin A vitamini içeren besinler olduğunu söyledi. Beta karoten ve A vitamini içeren portakal, mandalina, havuç, yumurta, az yağlı süt ürünleri gibi gıdaların bu sorunların giderilmesine yardımcı olduklarını açıklayan Doç. Dr. Tamer, bu besinlerin aynı zamanda cildin lekesiz ve pürüzsüz görünümüne de katkıda bulunduğunu ifade etti.

FASULYE zengin çinko içeriğiyle cildi tamir ediyor
Doç. Dr. İsmet Tamer, sözlerine şöyle devam etti: “Çinko ve koenzim Q denilen iki madde ile ciltteki yaşlanma belirtileri arasında ilişki vardır. Çinko, özellikle cilt hasarlarının tamirinde önemli rol oynarken, yaşlandıkça vücutta giderek daha az üretilen koenzim Q, enerji metabolizması üzerinden hücrelerin düzgün çalışmasında görevlidir. Fasulye çok zengin bir çinko kaynağıdır, leke ve akne oluşumunun önlenmesinde yararlıdır, düzenli tüketilmesi sindirim sistemine de faydalıdır. Günümüzde pek çok kozmetik ürünün esas maddeleri içinde yer alan koenzim Q ise özellikle somon ve ton balığında, kümes hayvanlarının etinde ve karaciğerde bulunur.”


Öpüldünüz.
kiss
mylittlemascara
twitter instagram facebook google mail

1 yorum:


  1. Cool look! Have a nice day :)

    I follow you!
    If you comment my post, I will comment your five posts!
    www.sandrakopko.com

    YanıtlaSil